Amikor Annie néhány hónappal a COVID-19 betegsége után először találkozott családjával, egyértelmű volt, hogy a betegség még nem múlt el. “Apám hangja egy idegen száján jött ki” – mondta Annie az ügyét vizsgáló kutatóknak.
Hosszú COVID – súlyos következmény
Annie csak egy álnév, hogy védje a sajtó a pácienst, ám a történet mögötte valós. A fiatal lányt 2020 márciusában diagnosztizálták COVID-19-cel. Néhány nappal később gyógyulni kezdett, de több hónap múlva visszaesett. Az ő esete azt mutatja, hogy az ún. hosszú COVID tünet- és betegségegyüttest bizony egy új taggal bővíthetjük, mégpedig az arcmemória elvesztésével.
Egy új tanulmányban több mint 50 másik beteget kérdeztek meg, akik hosszú COVID-dal küzdenek és legtöbbjük gyógyulásukat követően is nehezebben tudta azonosítani az ismerős arcokat. „Az arcok olyanok, mint a víz” – magyarázta Annie. Egy arcra való emlékezés most olyan számára, mintha egy kínai karakter lemásolására kérnék fel pusztán egyetlen megtekintés után úgy, hogy nem ismeri a nyelvet.
A 28 éves részmunkaidős művésznek korábban talán 15-30 percenként kellett megnéznie témáját, miközben portrén dolgozott. Most Annie-nak folyamatosan fel-fel kell pillantania, mert nem tudja megjegyezni az arcokat.
- Ez is érdekelhet: Az Egyesült Államok kiadja a Covid eredetéről szóló hírszerzési adatokat
Nincs arcmemória többé
A Dartmouth College neuropszichológusai, Marie-Luise Kieseler és Brad Duchaine egy sor tesztet végeztek el a lányon és megerősítették, hogy konkrét arcmemória-problémái vannak, és ez a zavaró tünet nem valami tágabban értelmezhető betegséghez kapcsolódik nála. És ez még messze nem minden a fiatal művésznél.
Ugyanis Annienek azzal is nehézségei vannak, hogy egyébként ismerős környezetben tájékozódjon. Google kell még ahhoz is, hogy megtalálja autóját. Duchaine szerint a lány olyan tüneteket mutat, mintha agykárosodást szenvedett volna vagy valamilyen fejlődési rendellenessége lenne. Más kérdés, hogy az arcmemória és a tájékozódás szomszédos agyterületek képességei, tehát ilyetén összefüggenek egymással.
- Olvass tovább nálunk: Évek óta gyászolta halott fiát az anya, most kiderült, hogy életben van
Mások is szenvedhetnek ebben
A betegség egyébként a szokásos módon zajlott nála: elveszítette szag- és ízérzékelését, néhány napig magas láza volt, de ezután felgyógyult. Hónapokkal később vette csak észre magán, hogy nem ismeri fel arctól még a közeli rokonait sem. Korábban csak a hosszú COVID tipikus jeleire panaszkodott, mint a koncentrációzavar, a fáradtság. Később egyensúlyproblémák és migrén is kialakultak nála. MRI-t nem végeztek rajta, mert nincs biztosítása, így a stroke sem zárható ki, de az szintén lehet a COVID folyománya.
“Tanulmányunk rávilágít az arcfelismeréssel és a tájékozódással kapcsolatos problémákra, amelyeket a COVID-19 okozhat – ez olyasmi, amivel az embereknek tisztában kell lenniük, különösen az orvosoknak és más egészségügyi szakembereknek” – mondta Duchaine.
„Tudjuk, hogy kiterjedt kognitív problémákat okozhat a COVID-19, Annienél viszont súlyos és nagyon speciális problémákat látunk”, tette hozzá. Más emberek is küzdhetnek hasonló problémákkal, húzta alá.
Source: sciencealert.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon